Komoda spełnia zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Oferuje wiele szuflad i schowków, a jednocześnie pozwala na tworzenie pięknych aranżacji. Jakie ozdoby umieszczone na komodach ozdobią wnętrze? Które z nich będą najlepsze dla Twojego domu? Poniżej przedstawiam propozycje, uwzględniając trzy różne style aranżacji: skandynawski, prowansalski i glamour. Sprawdź zatem, co umieścić na komodzie.

Dekoracje na komodach – kluczowe zasady

Zanim przejdę do głównego tematu artykułu, chciałbym omówić kilka zasad, o których warto pamiętać, aranżując komodę. Po pierwsze, dekoracje na komodzie powinny być spójne ze stylem wnętrza. Poza tym, unikaj zgromadzenia zbyt wielu drobiazgów, które razem mogą wyglądać chaotycznie. Na komodzie warto umieścić przedmioty, które podkreślą Twoją indywidualność. Ważne jest również zachowanie odpowiednich proporcji – jeśli Twój mebel jest masywny, warto dodać kilka większych ozdób.

Dopasowanie dekoracji do rodzaju komody

Zasady łączenia odpowiednich kolorów i harmonizacji wnętrza dotyczą również komody i jej dekoracji. Wybór ozdób na komodzie zależy od materiału, z którego wykonano mebel, jego koloru i rozmiaru.

Jeśli zastanawiasz się, co umieścić na białej komodzie, zwróć uwagę na styl wnętrza. Na skandynawskiej komodzie odpowiednie będą naturalne dekoracje z jasnego drewna, kamienia lub czarnego metalu, na barokowej srebrne świeczniki i biała porcelana. Biel dobrze komponuje się ze wszystkimi kolorami, dlatego w nowoczesnych aranżacjach możesz na komodzie wykorzystać dekoracje o odcieniach jasnego różu, szarości czy czerni. Na białej komodzie dobrze prezentują się:

  • ramki w kolorze złota, srebra, czerni lub wykonane z drewna – zarówno jasnego, jak i ciemnego gatunku,
  • kryształowe świeczniki, patery i flakony,
  • jasne lub ciemne kamienie, muszle i ceramiczne doniczki,
  • marmurowe ozdoby w postaci pater, flakonów i świeczników,
  • czarne i grafitowe dekoracje w formie naczyń.

Na białej komodzie elegancko wyglądają również przezroczyste wazony z różnokolorowego szkła, takie jak pudrowy róż czy mleczna wersja.

Co umieścić na ciemnej komodzie?

Wyrazisty, czarny blat komody świetnie komponuje się z białymi dekoracjami, ale też prezentuje się szlachetnie z złotymi świecznikami i naczyniami. W industrialnych salonach dynamizmu dodadzą błyszczące ozdoby z różowej miedzi ustawione na ciemnej komodzie. Ciemny mebel rozjaśnią szkło i jasne szarości w postaci wazonów naśladujących kamienną lub betonową strukturę. Dobrze będą wyglądać jasne drewniane ozdoby oraz akcesoria wykonane z rattanu. Nowoczesny, błyszczący blat łącz ze srebrem.

Jeśli nie wiesz, co umieścić na wysokiej komodzie, kieruj się symetrią. Unikaj wysokich dodatków, które zakłócą proporcje. Wysokie komody typu ¾ powinny eksponować niewysokie, około 10-20 cm ozdoby. Niska komoda to doskonała przestrzeń do prezentacji wysokich dekoracji. Dobrze będą wyglądać wazony o różnych asymetrycznych wymiarach. Co umieścić na komodzie pod telewizorem? Pod telewizorem zachowaj wolną przestrzeń, aby nie zakłócać oglądania. Nie stawiaj tam też tak dużych mebli jak fotel rozkładany z podnóżkiem. Wszystkie dodatki, zwłaszcza te kończące się tuż pod dolną krawędzią odbiornika, będą rozpraszać. Możesz sobie pozwolić jedynie na dwa smukłe wazony ustawione po obu stronach telewizora, będące swoistym przedłużeniem sprzętu.

Co umieścić na komodzie w salonie?

Komoda i dodatki mogą tworzyć piękną scenografię pokoju dziennego – podkreślając pasje właściciela lub prezentując trofea i nagrody. Komoda w salonie to idealny mebel do eksponowania akcesoriów, które oddają wartości. Jeśli zastanawiasz się, co umieścić na komodzie w salonie, pomyśl o dekoracjach, które odpowiadają Twojej osobowości i upodobaniom.

W tradycyjnym salonie na komodzie nie powinno zabraknąć rodzinnych fotografii umieszczonych w ozdobnych ramkach z drewna lub kamienia. Jeżeli komoda jest duża, a zdjęć wiele, zadbaj o różnorodność rozmiarów, ustawiając większe z tyłu, a niższe z przodu.