Styl vintage odznacza się kreatywnością i elegancją, typową dla minionych lat. Jako że przetrwał próbę czasu, można powiedzieć, że jest niezmiennie aktualny. Warto jednak zauważyć, że współcześnie prezentuje się on zwykle w nieco bardziej nowatorskiej formie, co sprawia, że stare meble i przedmioty zyskują nową jakość.
Styl vintage czerpie inspiracje z designu lat dwudziestych i sześćdziesiątych, jak również z estetyki baroku. Swobodnie łączy się także z innymi trendami. Ważne jest jednak to, że zawsze łączy stare z nowym. Jak więc zaaranżować mieszkanie, by przywołać atmosferę dawnych lat, jednocześnie utrzymana świeżość i odrobinę nowoczesności? Oto odpowiedź.
Salon w stylu vintage – meble i przedmioty z charakterem
Salon w stylu vintage to przede wszystkim miejsce idealne dla miłośników starych mebli z duszą. To właśnie w takich meblach jak fotel bujany kryje się historia, która nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat. Meble nie muszą być jednak wyłącznie drewniane; wdzięcznym materiałem może być również metal. We wnętrzach w stylu vintage świetnie sprawdzą się również szezlongi kojarzone z epoką ludwikowską, osadzone na stylowych nóżkach.

W salonie w stylu vintage warto postawić na oryginalne elementy.
Doskonale sprawdzą się tutaj legendarne, porcelanowe figurki z Ćmielowa. Wyjątkowego charakteru wnętrzu nadadzą winylowe płyty i plakaty filmowe z dawnych lat, najlepiej w towarzystwie regałów z czasów rock’n’rolla. Warto również rozważyć użycie tapet w stylu retro, a na podłodze – gustowny parkiet układany w jodełkę.
Łazienka w duchu vintage – jasne barwy i kontrastujące połączenia
W łazience utrzymanej w stylu vintage często dominują jasne odcienie, takie jak beże, ecru i przede wszystkim biel alpejska. Interesującym pomysłem jest zestawienie jej z klasyczną czernią, na przykład w formie charakterystycznej dla stylu retro szachownicy. Dobrze prezentować się będzie wolnostojąca wanna, będąca centralnym elementem vintage’owej łazienki. Umieszczona na ozdobnych nóżkach zapewni głęboki relaks i wytchnienie po ciężkim dniu. Często jest dodatkowo uzupełniona drewnianą okładziną lub glazurą.
Retro atmosferę wprowadzą do wnętrza umywalki nablatowe, nawiązujące do dawnych balii czy misek. Doskonale sprawdzą się także złote lub miedziane akcesoria, takie jak ramy luster, mydelniczki czy uchwyty na ręczniki. Całość warto udekorować płytkami naśladującymi piękno marmuru lub drewna, połączonymi z bielą i geometrycznymi wzorami. W przypadku blatów warto zastosować gres, imitujący naturalne materiały, jednocześnie cechujący się wysoką nasiąkliwością i odpornością na plamy oraz zarysowania.
Kuchnia utrzymana w stylu vintage może mieć wiele twarzy
Jej wygląd często kojarzy nam się z zapachami i smakami dzieciństwa. Cukiernice, karafki, kryształowe miski… Wszystkie te przedmioty będą cennymi eksponatami w wnętrzach w stylu vintage, wystarczy umieścić je w swobodnej kompozycji. Z drugiej strony, dobrze prezentować się będzie kuchnia z lakierowanymi frontami i kamiennymi blatami. W połączeniu ze stylizowaną armaturą można uzyskać niezwykły efekt.
W kuchni warto zastosować meble i sprzęty AGD o unikatowych kształtach, które wprowadzą do wnętrza odrobinę ekstrawagancji. Istotne są także same uchwyty mebli, które często mają zaokrąglone boki i chromowane wykończenie. Łatwo zauważyć w niej również dekoracyjne, duże pokrętła, zaokrąglenia i bogactwo detali, tak charakterystyczne dla lat sześćdziesiątych.