Kuchnia to serce każdego domu. Jeśli jest przestronna i pozwala pomieścić nie tylko niezbędne meble, ale także stół, gdzie można spożywać przygotowane potrawy, jesteśmy szczęśliwi. Ale co zrobić, gdy kuchnia jest mała i trudno znaleźć miejsce na wspólne posiłki? Przede wszystkim, nie musisz rezygnować całkowicie ze stołu! Istnieje wiele pięknych stołów do małych kuchni, które pomogą stworzyć funkcjonalne i dobrze zorganizowane pomieszczenie.

Czy stół w małej kuchni to dobry pomysł?

W przypadku małych kuchni organizacja przestrzeni może być bardziej wyzwaniem. Staramy się umieścić wszystkie meble praktycznie, zastanawiamy się nad odpowiednimi miejscami dla lodówki i zlewozmywaka, ale często pomysł na stół w małej kuchni nawet nie przychodzi nam do głowy. Wiele osób rezygnuje ze stołu, jeśli kuchnia jest mała, spożywając posiłki np. w salonie, przy stolikach kawowych. Jednak warto pamiętać, że komfort jedzenia jest niezwykle ważny. Można go osiągnąć, jeśli tylko podejdziesz do organizacji kuchennej przestrzeni z elastycznością i kreatywnością.

Dobierając praktyczny stół do małej kuchni, zyskasz więcej miejsca i większą wygodę pracy. Pamiętaj także, że mając stół blisko mebli kuchennych, nie musisz oddalać się daleko, aby skosztować przygotowywanych potraw. A wtedy kuchnia staje się jeszcze bardziej przyjazna!

Jak wybrać mały stół i czego unikać?

Stół w kuchni nie musi być duży, ale powinien być praktyczny. Dlatego warto zacząć rozważania na temat wyboru tego mebla od odrzucenia propozycji, które w małej przestrzeni po prostu się nie sprawdzą. Unikaj nierozkładanych stołów owalnych. Chociaż mogą się pięknie prezentować w dużych jadalniach, w małych pomieszczeniach ich kształt stanowi przeszkodę. Nie pozwalają na pełne wykorzystanie powierzchni blatu, a jednocześnie zajmują sporo miejsca na ograniczonej powierzchni kuchni.

Niedawno modne były stoły mocowane do ściany, które można było złożyć, gdy nie były używane. Jednak to rozwiązanie jest mniej komfortowe i estetyczne. Ponadto, stół nie służy wtedy jako miejsce na przedmioty, takie jak koszyk z owocami czy wazon z kwiatami. Trzeba go rozkładać i przykładać krzesła. W naszych propozycjach znajdziesz kilka praktyczniejszych i atrakcyjniejszych pomysłów.

Stół w kuchni nie musi być duży, zwłaszcza jeśli na co dzień korzysta z niego tylko kilka osób. Możesz wybrać mały stół – kwadratowy lub prostokątny – umieszczony pod jedną ze ścian. Może być przesunięty całkowicie, jeśli potrzebujesz tylko trzech miejsc, lub delikatnie oddalony od ściany, jeśli będzie potrzebne miejsce dla czwartej osoby. Zastanawiasz się, który fragment ściany będzie najbardziej odpowiedni? Jeśli Twoja kuchnia jest długa i wąska, umieść stół w połowie pomieszczenia, naprzeciw mebli kuchennych. Wypełni to pustą przestrzeń i zapewni dodatkowe miejsce na produkty podczas gotowania.

Jeśli w Twojej kuchni jest okno bez blatu kuchennego czy zlewu, możesz rozważyć umieszczenie stołu tam. Jeśli z okna roztacza się przyjemny widok, stworzysz sobie miłe miejsce do spożywania posiłków.

Funkcjonalny stół do małej kuchni – opcja rozkładana

Najbardziej praktyczne rozwiązania wnętrzarskie łączą kilka funkcji w jednym meblu. Tak jest w przypadku stołu rozkładanego. Pozwala to na umieszczenie stołu w małej kuchni, a jednocześnie – podczas wizyt znajomych czy rodziny – zapewnia miejsce na ugoszczenie. Co więcej, możemy wybrać okrągły stół rozkładany lub też prostokątny. Oznacza to, że bez problemu znajdziesz model idealnie dopasowany do Twojej kuchni. Podpowiadamy, jak zaaranżować przestrzeń w zależności od tego, czy wybierzesz stół prostokątny czy okrągły.

Stół prostokątny rozkładany w niewielkiej kuchni

Prostokątny lub kwadratowy stół można umieścić w kuchni zgodnie z wcześniejszymi propozycjami. Zastanów się, czy będziesz go rozkładać w tym samym miejscu, czy przenosić gdzieś indziej, aby pomieścić więcej osób. Pomoże to urządzić przestrzeń wokół stołu tak, aby nie trzeba było przemeblowywać połowy kuchni podczas przenoszenia. Stół rozkładany sprawdzi się przy pustej ścianie naprzeciwko mebli kuchennych. Nawet jeśli po rozłożeniu będzie znacznie większy, nadal będziesz mógł swobodnie poruszać się po kuchni.

Mały okrągły stół – doskonały do małych kuchni

Okrągłe stoły, wbrew powszechnym przekonaniom, są idealne do małych kuchni. Wynika to przede wszystkim z łatwości ich ustawienia. Pasują wszędzie! Niezależnie od tego, czy umieścisz okrągły stół obok mebli kuchennych czy gdziekolwiek indziej, będzie wyglądał tak, jakby został stworzony do uzupełnienia tego miejsca. Wykorzystaj to i eksperymentuj z różnymi aranżacjami kuchni. Okrągłe stoły mogą być na tyle małe, że z pewnością znajdziesz model idealny dla małej kuchni. Nie oznacza to jednak mniejszej funkcjonalności. Bez problemu zmieścisz na nich naczynia i posiłki, a po rozłożeniu uzyskasz miejsce dla większej liczby osób.

Krzesła do małego stołu kuchennego

Stół w kuchni to tylko część mebli, które musisz przygotować, aby stworzyć przestrzeń jadalną. Musisz także zadbać o krzesła. Wybierając je, pamiętaj, aby nie były zbyt masywne. Nie musisz rezygnować z krzeseł z oparciami, ale wybieraj takie, które można schować pod blatem stołu. W ten sposób nie zajmą cennej przestrzeni w kuchni. Jeśli oparcia nie są dla Ciebie priorytetem, możesz wybrać proste taborety. Dostępne modele mogą być prawdziwą ozdobą tego niewielkiego obszaru jadalnianego.