Jak dokonać wyboru biurka dla dziecka, ucznia i osoby dorosłej? Jakie wymiary i wysokość powinny posiadać biurka dla dzieci? Dowiedz się, jaki rodzaj wybrać, zanim zaczniesz planować zakupy!

Początek roku szkolnego, nowy semestr akademicki czy po prostu potrzeba zaaranżowania miejsca do pracy – podajemy wskazówki, jak wybrać biurko dla dziecka i dobrze zaplanować przestrzeń do nauki lub pracy w pokoju, oraz na co zwrócić uwagę, kupując gotowy mebel. Jak wybrać biurko dla dziecka, jakie biurko dla nastolatka – sprawdź, co jest istotne, aby dobrze dobrać biurko.

Biurko dla dziecka – od czego zacząć?

Najistotniejszym meblem, przy którym dziecko spędzi znaczną część czasu w swoim pokoju, jest biurko oraz odpowiednio dopasowany do niego fotel komputerowy. Umiejscowienie biurka w pokoju dziecięcym powinno uwzględniać dostęp do światła dziennego – dziecko, odrabiając zadania, nie może zasłaniać sobie światła. Najlepiej, aby biurko dla dziecka było ustawione przodem do okna lub bokiem. Dla dzieci komfortowe są biurka, których blat można ustawić pod kątem 30 stopni – optymalnym do pisania odręcznego i rysowania. Istotne są również szuflady, półki i akcesoria, które można montować w pobliżu biurka w zależności od wieku i potrzeb dziecka.

A jak wybrać krzesło do biurka dla dziecka?

Najlepiej sprawdzają się krzesła z regulowaną wysokością, które rosną razem z dzieckiem, zapewniając mu odpowiednie warunki do pracy i zabawy przez cały okres nauki w szkole podstawowej. Baza krzesła powinna być stabilna i zapobiegać huśtaniu się na nim.

Najodpowiedniejsze biurko dla dziecka, czyli dostosowane do jego wzrostu

Zwykle pierwsze biurko kupujemy, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole – ma wtedy około 6 lat i średnio 115-125 cm wzrostu. Adekwatne biurko dla dziecka powinno wówczas mieć 55 cm wysokości. Biurka dla dzieci nie muszą być jednak duże – wystarczy blat biurka o głębokości 50 cm i szerokości 60-75 cm – biurko będzie głównie służyło jako stolik do pisania i rysowania, ale dobrze, jeśli będzie posiadało możliwość regulacji.

Najistotniejsze jest jednak zawsze osobiste dopasowanie biurka do użytkownika, dlatego nie kierujmy się uniwersalnymi wymiarami, lecz sprawdźmy w praktyce, jakie okażą się najlepsze. Ważne, aby podczas siedzenia przy biurku, przy prawidłowej postawie (proste plecy, swobodnie oparte ręce o blat, a nogi o podłogę), zarówno kąt między ramieniem a przedramieniem, jak i kąt między udem a łydką były kątami prostymi – w przeciwnym razie będziemy się męczyć, a kręgosłup, szczególnie w odcinku lędźwiowym, będzie bardzo obciążony. Najbardziej praktyczne będzie więc biurko z regulowaną wysokością blatu – w przypadku dziecka będzie rosnąć razem z nim, a u osoby dorosłej pozwoli na modyfikację i najbardziej ergonomiczne dopasowanie biurka już podczas użytkowania.

Jak wybrać biurko: rozmiar blatu

Jak dobrać biurko, aby jego blat był komfortowym miejscem do pracy? Jeśli chodzi o rozmiar blatu, dopasujmy go przede wszystkim do przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze im większe biurko, tym lepszy komfort pracy. To także zasięg naszych rąk określa jego wymiary – w przypadku osoby dorosłej jest to około 80 cm, stąd popularny wymiar blatu 80×180 cm. Dzięki meblowi o takich rozmiarach nie będziemy musieli wstawać z krzesła, aby sięgnąć po coś.

Biurko w pokoju dziecka a aranżacja wnętrza:

Nauka poprzez zabawę – to klucz do sukcesu ucznia, który dopiero rozpoczyna edukację w szkole, a także wskazówka, jak urządzić pokój dla ucznia. Nie ma konieczności organizowania dziecku w wieku 7 lat „dorosłego” pokoju. Pokoje dziecięce powinny oferować wygodne miejsce zarówno do zabawy, jak i nauki. A więc w pokoju dziecka zachowajmy zabawki, kolorowe ściany czy urocze dekoracje. Należy jednak umieścić odpowiedniej wielkości biurko dla dziecka (najlepiej z opcją „rosnę razem z dzieckiem”), krzesło, kilka półek, miejsce na książki i przybory szkolne. Wybierajmy meble dla dzieci proste, solidne, bez ostrych krawędzi. Jeśli powierzchnia pokoju dziecięcego na to pozwala, warto zamontować dodatkowy blat, na którym można rozkładać puzzle, modele do składania lub inne rzeczy.