Czy kiedykolwiek natknąłeś się na czterolistną koniczynę, zerwałeś ją i schowałeś na pamiątkę? To tylko jeden z wielu kwiatów, które można hodować w doniczkach, a które mają przyciągać szczęście. Twój własny parapet może być miejscem pełnym roślin przynoszących pomyślność!

Rośliny doniczkowe to idealny sposób na wprowadzenie zieleni i urody do wnętrza domu. Obecność roślin poprawia nastrój, dodaje spokoju oraz ma korzystny wpływ na jakość powietrza, co sprawia, że łatwiej oddychać i śpimy lepiej. Ale to nie jedyna zaleta kwiatów. Istnieją też rośliny, które mają przynosić szczęście. Drzewko szczęścia, skrzydłokwiat czy lucky bamboo? Które z nich warto umieścić w swoim domu? Przedstawiamy kilka propozycji i wyjaśniamy znaczenie poszczególnych kwiatów.

Rośliny doniczkowe przyciągające pomyślność

Podkowa wisząca ramionami do góry, dzwoneczki przy drzwiach, jemioła czy czterolistna koniczyna – choć teoretycznie wiele osób nie wierzy w mity związane z tymi przedmiotami, to w praktyce często łapiemy się na tym, że ich obecność wpływa na nasz nastrój i kojarzy się z pozytywnymi wydarzeniami. To tzw. myślenie magiczne, które ma swoje korzenie w naszej kulturze.

Podobna sytuacja dotyczy roślin. Zwolennicy filozofii feng shui wierzą, że rośliny generują energię, która wpływa na nasze życie. Jakie kwiaty powinniśmy hodować w domu, aby zyskać szczęście i pomyślność, a co symbolizuje każda z nich? Przedstawiamy krótki przewodnik po roślinach, które wprowadzą do Twojego domu atmosferę szczęścia.

Skrzydłokwiat – „szczęście dla kobiet”

Skrzydłokwiat to roślina nie tylko ozdobna, ale również, jak mówią niektóre przekonania, przynosi szczęście kobietom, które dbają o niego z miłością i troską. Żonate kobiety mogą liczyć na szczęśliwe i harmonijne życie rodzinne oraz dobry związek z mężem. Dla singielek przynosi pomyślność i szczęście w miłości oraz powodzenie w relacjach z płcią przeciwną.

Nawiasem mówiąc, nawet jeśli magiczne moce skrzydłokwiatu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, obecność tych „szczęśliwych roślin” w Twoim domu będzie korzystna. Skrzydłokwiaty oczyszczają powietrze z toksyn i poprawiają jego jakość. Idealnie sprawdzają się w sypialniach, salonach i innych pomieszczeniach wypoczynkowych.

Grubosz drzewiasty – „drzewko szczęścia”

Nie trzeba dużo mówić o roli tej rośliny na liście roślin przynoszących szczęście. Jak sama nazwa wskazuje, ten sukulent jest uważany przez wielu za kwiat gwarantujący pomyślność i powodzenie w interesach. Angielska nazwa – „money tree” – pochodzi prawdopodobnie od kształtu liści, przypominającego monety. Drzewko szczęścia jest chętnie kupowane jako roślina do biura i domowego gabinetu, wyposażonego w fotele obrotowe ze względu na jego symbolikę.

Jednak dobrobyt i pomyślność finansowa to nie jedyne, co może zagwarantować ten kwiat szczęścia. Zgodnie z chińską sztuką feng shui, rośliny o okrągłych liściach rozpraszają negatywną energię w mieszkaniu i pomagają się zrelaksować. Jeśli więc czujesz się zestresowany i chcesz wprowadzić spokój i harmonię, postaw na swoim parapecie grubosza zwanego drzewkiem szczęścia. Relaks i harmonia wewnętrzna gwarantowane! A może także fortuna? Kto wie!

Lucky Bamboo – rozwój kariery i bogactwo

Chciałbyś poprawić swoją sytuację finansową i przyspieszyć rozwój kariery? Oprócz drzewka szczęścia, postaw na swoim biurku lub parapecie Lucky Bamboo. Ten egzotyczny kwiat szczęścia pochodzi z dalekiej Azji i jest uważany za symbol powodzenia i pomyślności – głównie w dziedzinie finansów.

Metafory korzystnego wpływu tej rośliny można znaleźć w jej unikalnym wyglądzie. Mocna, wysoko pnąca się łodyga bambusa symbolizuje rozwój oraz nieustające dążenie do doskonałości. Warto jednak wiedzieć, że efekt oddziaływania rośliny może się różnić. Zgodnie z chińską filozofią, kompozycje z trzema pędami przynoszą szczęście, a z pięcioma – bogactwo.

Jeśli chcesz osiągnąć te wartości, postaw na Lucky Bamboo. Fantazyjne układy łodyg, starannie dobrana osłonka na doniczkę, odpowiednie miejsce w mieszkaniu – wszystko to pomoże Ci stworzyć atmosferę sprzyjającą efektywnej i owocnej pracy. Roślinę możesz ustawić na parapecie lub na półce niskiej szafki. To również dobry wybór, jeśli masz więcej miejsca na biurku.

Anturium – miłość i wzajemność uczuć

Strzała Amora, język teściowej – określeń opisujących tę roślinę jest wiele, ale ich interpretacja i znaczenie są zbieżne. Mówi się, że podarowany bliskiej osobie, kwiat ten sprzyja miłości i przynosi wzajemność uczuć. Być może dlatego wielu mężczyzn obdarowuje swoje partnerki anturium na Walentynki czy inne szczególne okazje.

Jeśli chcesz dodać swoim wnętrzom ciepła i stworzyć szczęśliwą, przytulną atmosferę, wybierz eleganckie Anturium. Charakterystyczne czerwone kwiaty przypominające serce przebite strzałą, umieszczone w dekoracyjnych doniczkach, wprowadzą do Twojego domu nutkę magii i tajemniczego romantyzmu. Roślina będzie pięknie się prezentować w sypialni lub salonie. Jej czerwone kwiaty ożywią wnętrze, czyniąc je bardziej przytulnym.

Azalia – długowieczność

Do pomyślności finansowej i uczuciowej dochodzi jeszcze długie i beztroskie życie. Chciałbyś je sobie zagwarantować? Może w tym pomóc Azalia. Ta roślina, podobnie jak wcześniej opisane, jest ceniona przede wszystkim w kulturze azjatyckiej. Mieszkańcy Chin i Japonii uważają, że azalia symbolizuje długowieczność. Dodatkowo wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie domowników.

Dlaczego warto umieścić na parapecie ozdobne azalie? Nawet jeśli te kwiaty szczęścia nie okażą się magiczne, będą wyjątkowo atrakcyjną dekoracją wnętrza.