Dekoracyjny beton na ścianie to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Betonowa ściana może z powodzeniem ozdobić nie tylko salon, lecz także łazienkę, kuchnię, a nawet sypialnię! Odkryj możliwości aranżacyjne, jakie oferują nowoczesne płyty betonowe, i dowiedz się, jak łączyć beton, aby wprowadzić do wnętrza przytulny, ciepły klimat.

Dekoracyjny beton na ścianie dodaje salonowi industrialnego i loftowego charakteru. Efekt betonu na ścianie można uzyskać, stosując farbę strukturalną na bazie betonu, struktury betonowe lub płyty betonowe (lub imitujące beton).

Dekoracyjny beton: wszechstronna baza dla wnętrza

Dekoracyjny beton dzięki swojej neutralnej kolorystyce pasuje do wszystkich barw. Możemy go więc łączyć w aranżacji wnętrz z intensywnymi lub stonowanymi kolorami, pasuje także do tonów zarówno ciepłych, jak i chłodnych. Łączy w sobie kontrastujące barwy, sprawdza się doskonale jako tło dla ekspozycji najciekawszych elementów wnętrza, a jednocześnie sam może być takim punktem. Beton we wnętrzu doskonale komponuje się z drewnem. Takie połączenie zawsze wygląda interesująco i intrygująco. Można go łączyć z elementami retro, postawić na dodatki w stylu minimalistycznym, industrialnym czy nawet glamour.

Dekoracyjny beton we wnętrzu: mnóstwo możliwości

Zastosowanie betonu dekoracyjnego nie musi się ograniczać do jego stosowania na ścianach, podłogach czy suficie. Coraz częściej możemy nabyć lub zamówić meble czy blaty wykonane z betonu. Będą one stanowić we wnętrzu efektowny, niepowtarzalny i oryginalny element, który zdominuje całą przestrzeń. Co więcej, płyty betonowe można ułożyć również na suficie!

Dekoracyjny beton na ścianie

Dekoracyjny beton na ścianie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie w salonie urządzonym w nowoczesnym i industrialnym stylu. Jako że betonowa ściana w salonie może wydawać się nieco chłodna i surowa, warto dodać jej ciepła. Idealnym rozwiązaniem będzie wtedy drewno, zwłaszcza na podłodze. Ciepły odcień drewna nieco złagodzi chłód betonu na ścianie. Połączenie betonowej ściany z pozostałymi jasnymi i gładkimi ścianami dodatkowo podkreśli efekt betonu w pomieszczeniu.

Betonową ścianę w salonie można wykonać na różne sposoby. Doskonale sprawdzą się płyty betonowe, ale można także zastosować farbę strukturalną na bazie betonu. Ciemnoszary odcień betonu na ścianie ładnie skomponuje się z jasnymi barwami, które nieco go rozjaśnią, dlatego dobrze będzie się z nim komponować np. biały okrągły stół rozkładany. Na tle betonowej ściany dobrze prezentować się będą również wyraziste, kolorowe dodatki, na przykład w odcieniach czerwieni, żółtego czy modnego niebieskiego.

Beton na ścianie w salonie – wykonaj samodzielnie

Dekoracyjny beton na ścianie możemy zrobić sami – istnieje kilka metod na atrakcyjną betonową ścianę, która nie wymaga zatrudniania specjalistów. Możemy nałożyć na ścianę kilka warstw szarego cementu, a wzór na powierzchni uzyskać, przecierając go nie pacą murarską, lecz na przykład drewnianą deską. Powstające przy schnięciu pęknięcia również będą elementem dekoracyjnym ściany.

Dostępne są także specjalistyczne tynki i farby dekoracyjne imitujące beton (dekoracyjny beton). Jeśli zdecydujemy się pozostawić jedną ścianę w stanie surowym (podczas wykańczania wnętrza), należy ją następnie zaimpregnować i zabezpieczyć, aby uniknąć przylegania brudu i tłuszczu.

Surowość betonu zrównoważymy szlachetną bielą mebli i pozostałych ścian, ponieważ często betonowa faktura znajduje się tylko na jednej, wybranej ścianie we wnętrzu. Chłodne materiały budowlane, takie jak stal, beton i szkło, mogą stanowić interesujące tło dla nowoczesnych, wyrafinowanych lamp i mebli.