Typy wałków malarskich

Kolor został dobrany, farba zakupiona, teraz czas przejść do alejki z narzędziami i wybrać wałek do malowania. Mogłoby się wydawać, że to proste zadanie. Jednak oferta wałków jest szeroka i może budzić wiele wątpliwości. Na półkach sklepowych znajdziemy wałki o różnej szerokości, wykonane z materiałów naturalnych czy syntetycznych, o długim lub krótkim włosiu. Jaki wałek wybrać, aby malowanie przebiegło sprawnie i przyniosło oczekiwane rezultaty?

Wybierając wałek, należy uwzględnić kilka aspektów: rozmiar i teksturę malowanej powierzchni, efekt, jaki chcemy osiągnąć, oraz rodzaj używanej farby.

Jaki wałek do malowania ścian?

Rozmiar wałka ma kluczowe znaczenie. Do malowania dużych powierzchni odpowiedni będzie wałek o szerokości około 12-25 cm. W trudno dostępnych miejscach oraz wymagających precyzji niezbędny będzie węższy wałek, o szerokości około 5-12 cm. Wybór wałka malarskiego zależy także od rodzaju farby i struktury podłoża (wskazówki znajdziesz w kolejnych akapitach). Na szczęście producenci i sklepy jasno informują, do jakiego zastosowania przeznaczone jest dane narzędzie.

Jaki wałek do malowania sufitu?

Wałek do malowania sufitu powinien spełniać te same wymagania, co wałek do malowania ścian. Innymi słowy, im szerszy wałek użyjemy, tym szybciej zakończymy pracę. Aby dodatkowo ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w wałek niekapiący. Podczas malowania farba nie spływa w dół, brudząc nasz fotel pokojowy, lecz trafia do tzw. okapnika. Takie rozwiązanie chroni przed bałaganem i zwiększa wydajność emulsji. Farba, która trafia do okapnika, wraca na wałek i zostaje ponownie wykorzystana.

Jak wybrać wałek malarski odpowiedni dla rodzaju podłoża?

Ogólna zasada mówi, że im gładniejsza powierzchnia do malowania, tym krótsze powinno być włosie wałka. Jaki rodzaj wałka wybrać do malowania ścian wewnętrznych, a który będzie odpowiedni dla malowania chropowatej elewacji?

  • Wałki gąbkowe, wałki welurowe (około 5-8 mm) – przeznaczone do lakierowania parkietów oraz malowania gładkich powierzchni, np. mebli czy ścian gipsowych.
  • Wałki sznurkowe z krótkim, cienkim włosiem (około 10-12 mm) – stosowane do malowania standardowych ścian i sufitów o lekko chropowatej teksturze (z efektem tzw. skórki pomarańczy lub ziaren piasku).
  • Wałki futrzane, wałki sznurkowe z długim włosiem (około 19-30 mm) – narzędzia zalecane do malowania powierzchni silnie chropowatych i chłonnych, np. elewacji, tapet strukturalnych, cegieł. Rodzaje farb a dobór wałka Włosie wałka może być wykonane z materiału syntetycznego lub naturalnego. Wałki z włosiem syntetycznym stosujemy głównie do farb wodorozcieńczalnych, natomiast wałki z włosiem naturalnym (wełnianym, welurowym) – do farb na bazie rozpuszczalnika.
  • Wałek do farby akrylowej – farba akrylowa to często używany produkt zarówno do malowania ścian, jak i sufitów. Łatwo się rozprowadza i dobrze kryje. Wystarczy zastosować popularny wałek sznurkowy z mikrofibry, aby uzyskać zadowalający efekt. Wałek z mikrofibry tworzy na ścianie gładką, równomierną powłokę i nadaje się do wielokrotnego użycia (o ile będziemy o niego dbać). Również dobrze sprawdzą się wałki z włosiem poliestrowym, poliakrylowym czy poliamidowym.
  • Wałek do farby lateksowej – do farb lateksowych stosujemy te same narzędzia, co w przypadku farb akrylowych. Pokrycie wałka powinno być wykonane z włókien syntetycznych i dostosowane do rodzaju malowanej powierzchni.
  • Wałek do farby rozpuszczalnikowej – farby na bazie rozpuszczalnika używane są głównie do elementów drewnianych i metalowych: drzwi, balustrad czy grzejników. Należy sięgnąć po narzędzie, które zapewnia cienką, idealnie gładką powłokę.
  • Wałek do farby olejnej – tych farb używamy przede wszystkim do malowania ochronnych lamperii: w szkołach, szpitalach oraz innych miejscach użytku publicznego. Najlepiej nanosić je na ścianę przy pomocy gładkich wałków gąbkowych.