Efektywne rozdzielenie kuchni od salonu z jednej strony powinno łączyć obie przestrzenie, z drugiej stanowić wyraźną granicę między nimi. Ściana między kuchnią a salonem jest pojęciem stosunkowo umownym, ale bardzo zauważalnym. Poznaj nasze propozycje na oddzielanie salonu od kuchni.
Kiedy warto rozebrać ścianę między kuchnią a salonem?
Nowoczesne projekty domów zazwyczaj zakładają, że kuchnia będzie otwarta na salon. Co jednak zrobić, gdy kupujemy stary dom lub mieszkanie w budownictwie wielorodzinnym, gdzie kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem? Można oczywiście zaakceptować takie rozwiązanie, ale coraz więcej osób decyduje się na odseparowanie kuchni od salonu czymś innym niż pełną ścianą.
Jeśli pragniemy mieć kuchnię oddzieloną od salonu, jednocześnie będącą częścią wspólnej przestrzeni, należy zastanowić się, czy układ domu lub mieszkania na to pozwala. Należy sprawdzić, gdzie przebiegają instalacje wodociągowe i gazowe oraz czy można je ewentualnie przenieść, jeśli zajdzie taka konieczność. Przede wszystkim jednak kuchnia i salon muszą posiadać co najmniej fragment wspólnej ściany, która nie może być ścianą nośną.
Z pewnością warto połączyć małą kuchnię z niedużym salonem (tzw. dużym pokojem w starym budownictwie), ponieważ dzięki temu uzyskuje się jedno przestronne pomieszczenie. Pozostaje jedynie pytanie, jak oddzielić aneks kuchenny od salonu.
O czym należy pamiętać, oddzielając aneks kuchenny od salonu?
Rozdzielenie kuchni od salonu nie zwalnia nikogo z troski o spójny styl obu stref. Nawet jeśli wyraźnie je oddzielimy, wciąż muszą do siebie pasować – separacja salonu od kuchni powinna być raczej symboliczna, dzieląca, ale jednocześnie łącząca i umożliwiająca płynne przejście z obszaru roboczego do rekreacyjnego.
Często stosowanym, lecz nie najlepszym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu jest zastosowanie dwóch różnych rodzajów podłóg. Efekt jest przeciwny do zamierzonego, a pomieszczenie wydaje się mniejsze.
Separacja kuchni od salonu nie może zakłócać ciągów komunikacyjnych, co niestety zdarza się często, szczególnie w małych wnętrzach.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się oddzielenie kuchni od salonu za pomocą drewna?
Kuchnia rozdzielona od salonu drewnem (np. przez ażurową pergolę lub ściankę) to opcja dla wnętrz, w których drewno jest powszechnie obecne, na przykład w stylach rustykalnym, boho, eko lub innych, gdzie wykorzystano drewniane elementy wykończenia.
Drewniana półścianka w kuchni może przyjąć dwie formy – być pełną lub ażurową ścianą z otworem o szerokości co najmniej podwójnych drzwi lub przeciwnie, zasłaniając centralnie wejście do kuchni, pozostawiając wolne miejsce po jej bokach. To drugie rozwiązanie spotyka się głównie w dużych salonach.
Przy przegrodzie oddzielającej kuchnię od salonu można umieścić telewizor, fotel z podnóżkiem lub sofę. W nowoczesnych wnętrzach półścianka jest traktowana dosłownie, czyli zakrywa połowę wnęki kuchennej.
Czy możliwe jest oddzielenie kuchni od salonu za pomocą drzwi przesuwnych?
Jak zasłonić kuchnię przed salonem używając drzwi przesuwnych? W tym przypadku nie będą to tradycyjne drzwi o standardowych wymiarach, ale raczej część przesuwnej ściany. Takie drzwi powinny sięgać od podłogi do sufitu i być znacznie szersze niż standardowe. Drzwi przesuwne są widoczne tylko po ich zamknięciu, a gdy są odsunięte, chowają się w ścianie.
Drzwi przesuwne oddzielające salon od kuchni mogą być ażurowe, półprzezroczyste lub wykonane z pełnego materiału. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzono wnętrze.
Jak zaaranżować oddzielenie kuchni od salonu za pomocą baru
Rozdzielenie kuchni od salonu za pomocą baru to pomysł niekoniecznie nowatorski, ale nadal popularny. Bar z założenia jest wyższy niż stół, można przy nim konsumować posiłki i napoje na stojąco lub usiąść na wysokim, barowym krześle nazywanym hokerem.
Oddzielanie kuchni od salonu przy użyciu baru zwykle zakłada, że meble kuchenne są ustawione w kształcie litery G. Niemniej jednak, można również wykorzystać kuchnię w kształcie litery U i uczynić z jednego z boków tego ustawienia bar. Należy się jednak liczyć z tym, że bar będzie wyższy od szafek kuchennych z blatami.
Jak pomysłowo oddzielić kuchnię od salonu Istnieje wiele sposobów na oddzielenie kuchni od salonu. Kluczowa jest tu kreatywność, a inspiracji można szukać na przykład w Internecie.
Jak efektownie oddzielić kuchnię od salonu?
Często spotykanymi rozwiązaniami są oddzielanie salonu od kuchni za pomocą stołu, wyspy kuchennej, sofy lub kanapy ustawionej tyłem do kuchni. Takie aranżacje są często widoczne w nowoczesnych wnętrzach.
Strefa kuchenna może być również oddzielona od strefy pokojowej innym kolorem mebli utrzymanych w tej samej stylistyce lub odwrotnie – innym stylem mebli w tym samym kolorze.
Popularne są również ażurowe ściany z metalu, na których czasami umieszczone są rośliny pnące. Roślinne oddzielenie kuchni od salonu jest typowe dla wnętrz eko, boho lub urban jungle.
W domach jednorodzinnych można oddzielić kuchnię od salonu za pomocą różnych poziomów podłogi lub sufitu. W przypadku kuchni, sufit powinien być nieco niższy.