Kiedyś cegły były kojarzone jedynie jako materiał budowlany. Obecnie jednak zyskują popularność jako wyjątkowy element dekoracyjny we wnętrzach. Istnieje kilka sposobów na stworzenie ściany z cegły. Jeśli mieszkasz w domu z cegły lub kamienicy, podczas remontu możesz usunąć warstwę farby i tynku, odkrywając w ten sposób naturalne piękno cegieł. Stare cegły prawdopodobnie będą wymagały czyszczenia – przydatna okaże się myjka ciśnieniowa lub tradycyjna szczotka ryżowa. Jeśli na ścianie występują ubytki, warto je uzupełnić i zaimpregnować cegłę. Również w nowym budownictwie możesz stworzyć ścianę z cegły. W sklepach budowlanych łatwo znajdziesz bogatą ofertę cegieł dekoracyjnych o różnych fakturach i odcieniach. Z pewnością odkryjesz coś idealnego dla siebie.

Ściana z cegły – gdzie najlepiej się sprawdzi?

W jakim pomieszczeniu warto zastosować ścianę z cegieł? Według nas nie ma ograniczeń! Białe lub klasyczne czerwone cegły to doskonały sposób na dekoracyjne wykończenie wnętrza. Ten element świetnie sprawdzi się w sypialni – obłożyć cegłą ścianę za łóżkiem, oświetlić ją i cieszyć się efektem. W łazience cegły możesz przymocować na ścianie, na której zamierzasz zamontować umywalkę i lustro. Cegły doskonale sprawdzą się również w przedpokoju, dodatkowo chroniąc ściany przed widocznymi zabrudzeniami. Cegła może również stanowić wspaniałą ozdobę salonu, w którym umieścimy nasz wygodny fotel. Możesz nią pokryć całą ścianę lub tylko jej część – wybierz efekt, który najlepiej pasuje do Twojego wnętrza.

Stylizacje wnętrz z ceglanymi ścianami

Zastanawiasz się, w jaki sposób zastosować cegłę we wnętrzu swojego mieszkania? Oto kilka stylów wnętrzarskich, do których cegła doskonale pasuje. Znajdź inspirację dla siebie i pomyśl o przyszłym remoncie.

Styl industrialny: prawdziwy styl industrialny nie istnieje bez surowej, ceglanej ściany! Uzupełnij go lampami w drucianych kloszach, metalową półką na książki oraz aksamitną lub skórzaną sofą, np. w stylu Chesterfield. Takie wnętrze z pewnością zachwyci!

Styl skandynawski: wnętrza w stylu skandynawskim świetnie komponują się ze ścianą z białej cegły. Jej neutralny klimat będzie doskonałym tłem dla roślin i dekoracyjnych grafik.

Styl klasyczny: ceglana ściana w klasycznym salonie? Czemu nie! Przy jej tle elegancko prezentować się będzie szara sofa na nóżkach, tradycyjny fotel uszak z podnóżkiem, witryna z książkami czy drewniany stół jadalniany.

Styl nowoczesny: chociaż cegła wygląda tradycyjnie, może być z powodzeniem wprowadzona do nowoczesnych wnętrz. Dla równowagi zastosuj duże betonowe płyty na podłodze, pozostałe ściany pomaluj farbą w modnym kolorze i wybierz meble o prostych, nowoczesnych kształtach. Nie zapomnij o charakterystycznych dodatkach – duże plakaty, lustra w dekoracyjnych ramach, futerkowe dywaniki – nada wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Styl prowansalski: bielone meble w stylu shabby, aromatyczna lawenda w cynowych doniczkach, solidny drewniany stół, wiejskie ławy zamiast krzeseł, lniane zasłony w oknach oraz pięknie podświetlona ceglana ściana. Czy można sobie wyobrazić coś lepszego? Raczej nie!

Uniwersalna natura klasycznej cegły doskonale komponuje się z różnymi wnętrzami. Możesz z powodzeniem wprowadzić cegłę do kuchni, sypialni, salonu czy nawet łazienki. Wybierz klasyczną, czerwoną cegłę, jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie miało surowy i elegancki wygląd, lub białą cegłę, jeśli preferujesz ciepłą, sielską stylistykę.