Układanie projektu szafy wbudowanej bez błędów to spore wyzwanie, ale z właściwą wiedzą można osiągnąć sukces. Niezależnie od tego, czy chodzi o projekt szafy wnękowej, czy stworzenie mebla na całą wysokość pomieszczenia, powinniśmy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jak stworzyć szafę

Przeczytaj nasz poradnik dotyczący układania projektu szafy. Sprawdź, jak planować wnętrze szafy, jak dokładnie mierzyć szafę, aby była funkcjonalna. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia projektu szafy. Nawet jeśli chcesz posiadać szafę na wymiar i powierzyć jej wykonanie specjalistom, dowiedz się, jak opracować dobry projekt szafy i co warto mieć na uwadze.

Jak zorganizować szafę?

Aby w pełni funkcjonalnie i ergonomicznie zaplanować swoją nową szafę, warto jednak zawsze precyzyjnie wymierzyć rzeczy, które będziemy w niej przechowywać, ocenić ich liczbę i zwrócić uwagę na ewentualne nawet małe nadwyżki miejsca do zagospodarowania – może się okazać, że np. mała pionowa szczelina pozwoli nam przechowywać drabinę lub deskę do prasowania w szafie.

Projektowanie szafy: istotne wymiary

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć projekt szafy, najpierw dokładnie zmierz, ile miejsca do przechowywania potrzebujesz. Najlepiej, jeśli głębokość szafy wyniesie 60 cm, a szerokość od 50 do maksymalnie 100 cm – dostosujmy ją do rodzaju przechowywanych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że im dłuższe półki w szafie, tym większe ryzyko odkształceń. Minimalna głębokość przestrzeni na ubrania to 55 cm – chociaż sam wieszak ma wymiar 42-46 cm, to dochodzą do niego rękawy i w przypadku płytszych wnęk ubrania będą się gniotły, a dodatkowo łatwo jest je uszkodzić drzwiami przesuwnymi. Jeśli mamy wnękę na szafę mniejszą, w takiej sytuacji możemy się zdecydować jedynie na wieszak poprzeczny wysuwany prostopadle do skrzydła drzwiowego.

Projektowanie szafy krok po kroku – co jest istotne?

  1. Wybierz miejsce. Mała szafa wolnostojąca zmieści się w każdym pomieszczeniu. Szafa wbudowana pozwala na zagospodarowanie nietypowych kątów. Jeśli masz dodatkowe pomieszczenie lub możesz wydzielić część sypialni drzwiami, czy też przesunąć stojące na drodze krzesło, rozważ stworzenie garderoby.
  2. Planuj z miarką. Szafa może być umieszczona we wnęce, przy ścianie, w kącie. Można wykorzystać istniejącą wnękę lub dobudować boczny panel z płyty g-k. Aby szafa była funkcjonalna, musi mieć co najmniej 80 cm głębokości i minimum 1,5 m szerokości. W szafie narożnej każde skrzydło powinno mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm.
  3. A może garderoba? Można ją wydzielić w prostokątnym pokoju przy krótszej ścianie lub w narożniku pokoju kwadratowego – pod warunkiem, że ma co najmniej 12–13 m2 powierzchni. W przypadku nowego mieszkania warto rozważyć zmianę funkcji poszczególnych pomieszczeń.
  4. Sporządź listę potrzeb. Ile osób będzie przechowywać ubrania w szafie? Jak dużo miejsca potrzebujemy na wiszącą odzież (krótką i długą, dla dorosłych i dzieci)? Ile par butów musi być schowane (damskich, męskich, dziecięcych), ile składanych ubrań ułożyć na półkach? Czy mieszkańcy mają więcej krawatów czy może spodni? Pamiętaj o bieliźnie, która powinna mieć osobne miejsce. Od potrzeb użytkowników zależy rodzaj wyposażenia szafy i garderoby. Dobrze przemyślane ułatwi życie i pozwoli zaoszczędzić czas.

Projektowanie szafy: najlepsze półki

Jakie półki zastosować w szafie lub garderobie, aby łatwiej wyjmować z nich ubrania? Aby efektywnie wykorzystać przestrzeń, warto użyć półek ażurowych. Jeśli zostaną zamontowane w odległości 25-35 cm od siebie, stworzą idealną przestrzeń do układania koszulek czy swetrów. Zaletą jest też swobodny dostęp powietrza do ubrań oraz to, że są dobrze widoczne. Zwykłe półki można również zastąpić wysuwanymi koszami na prowadnicach, które mogą być montowane bliżej siebie i pomieszczą jeszcze więcej rzeczy.

Projekt szafy: jak zaplanować wnętrze szafy?

Często podczas projektowania wnętrza szafy popełniamy błędy, które później utrudniają korzystanie. Sprawdź, jak dobrze zaprojektować wnętrze szafy.

Na najniższej części szafy umieśćmy szuflady lub wysuwane kosze – zapewnią one znacznie prostszy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Wyżej warto zdecydować się na półki lub drążki z wiszącymi ubraniami. Na górnej części szafy pozostawmy miejsce na wyższe półki – mogą być one na całej szerokości szafy do przechowywania przedmiotów większych rozmiarów lub tych używanych rzadziej. Na półki standardowe w szafie na poziomie wzroku powinniśmy przeznaczyć 30-35 cm wysokości, górne mogą zajmować 40-50 cm, szuflada zajmie tylko ok. 20 cm.

Drążki i odstępy między nimi są sprawą bardzo osobistą, która zależy nie tylko od wzrostu, ale również od rodzaju ubrań, które nosimy. Przyjmijmy jednak, że krótkie ubrania wiszące (koszule, marynarki, krótkie kurtki) zajmą 100-110 cm wysokości, spodnie ok. 140 cm, a dłuższe ubrania (płaszcze, sukienki) 150-160 cm. Wysokość drążka dopasujmy do wzrostu, ale zawsze montujmy go co najmniej 6 cm od osi od górnej półki (aby łatwo było zawieszać wieszaki).