Niewielkie pomieszczenia sprzyjają integracji rodziny, zwłaszcza gdy pokój dzienny pełni również funkcję sypialni. Dlatego potrzebuje on jak największej elastyczności i funkcjonalności. Oto sposób na stworzenie pokoju dziennego, który z łatwością przekształca się w sypialnię, domowe biuro czy jadalnię.

Strefa do spania

Rozważ wybór niezwykle komfortowej sofy rozkładanej, którą z łatwością zamienisz na łóżko, nawet gdy jesteś bardzo zmęczony. Praktyczny puf ze schowkiem pozwoli ukryć pościel i poduszki w ciągu dnia, a niewielki stolik kawowy na kółkach łatwo przesuniesz, by służył jako stolik nocny.

Strefa przechowywania

Przestrzeń wokół łóżka powinna być przytulna, ale jednocześnie oferować miejsce do przechowywania. Wysokie szafy po obu stronach łóżka służą do przechowywania ubrań i dodatków (jedna szafa dla niej, druga dla niego), a szafki umieszczone wysoko nad zagłówkiem łóżka idealnie sprawdzą się do przechowywania rzeczy, z których nie korzystasz często, takich jak sezonowe dekoracje, odzież i wiele innych. Uzupełnieniem jest półka umieszczona za sofą, na której możesz postawić lampkę do czytania, kilka dekoracyjnych drobiazgów, krzesła gięte oraz budzik, a pod nią schować duże torby i walizki.

Domowe biuro

Organizacja powinna być prosta, gdy przyjdzie czas na pracę. Wydaje się niemożliwe stworzenie w pełni wyposażonego miejsca pracy w niewielkim pokoju dziennym, ale jest to osiągalne. Wybierz wąskie szafki i biurko, aby pomieściły dokumenty i laptopa. Postaw na blacie małe lampki, a wszelkie przedmioty schowaj w szafkach nad głową, by utrzymać porządek na blacie. Całe przechowywanie stanie się funkcjonalne, gdy wykorzystasz wewnętrzne organizatory do szuflad, w których umieścisz czasopisma i notatniki oraz kilka oddzielnych pojemników dla każdego członka rodziny.

Strefa do posiłków

Przesunięcie dwóch biurek do środka pokoju pozwoli płynnie przenieść się do jadalni. Dodaj krzesła biurowe i kilka składanych krzeseł (które można przymocować do ściany, gdy nie są używane). Przechowuj zastawę stołową w zasięgu ręki, aby nie musieć ciągle chodzić do kuchni. Tekstylia, takie jak serwetki, bieżniki i obrusy, są starannie złożone w szufladach, a talerze, miski i sztućce znajdują się w szafkach.

Centrum rozrywki

Każde pomieszczenie potrzebuje atrakcyjnego miejsca do oglądania ulubionych programów czy filmów. Ponownie postaw na sprytne rozwiązania do przechowywania: kombinacja otwartych i zamkniętych szafek pozwoli ukryć większe przedmioty i bałagan, a płyty DVD, konsole do gier i podobne rzeczy będą widoczne na wierzchu. Wewnętrzne organizatory, takie jak pojemniki czy kosze, pozwolą utrzymać jeszcze większy porządek. Zauważysz, jak proste, nieliczne ozdoby i starannie dobrana iluminacja mogą działać na twoją korzyść. Pomyśl o delikatnym, rozproszonym świetle wokół telewizora oraz grubych zasłonach, które pozwolą uniknąć irytujących odblasków.

Przechowywanie sprzętu do sprzątania

Pokoje dziennego zwykle służą do relaksu, ale ten pokój dzienny nie jest zwyczajny. Jest w pełni funkcjonalny, dlatego warto wygospodarować trochę miejsca na niezbędne przybory do czyszczenia i pielęgnacji ubrań. Wiszący organizer pomieści żelazko, szczotki do ubrań i spryskiwacze, mała deska do prasowania i odkurzacz również znajdą tu swoje miejsce, a wszelkie akcesoria, takie jak wieszaki, można schować do szuflad poniżej.