Ciemne drewno, złoto i czerwień to symbol eleganckiej klasyki, natomiast biel i pastele kojarzą się ze skandynawskim minimalizmem. W nowoczesnym stylu industrialnym na pierwszy plan wysuwają się różnorodne odcienie szarości. Szare kuchnie zdobywają coraz większą popularność ze względu na swój atrakcyjny wygląd oraz funkcjonalność. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię w odcieniach szarości!

Kuchnia w szarym kolorze jest synonimem nowoczesności. Łączy w sobie minimalizm i industrializm, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taką aranżację. Jakie meble będą idealne do tego stylu? Jaki blat warto wybrać do szarej kuchni? Z jakimi barwami najlepiej zestawić odcienie szarości? Przekonaj się!

Wybór szarych mebli kuchennych – jak dobrać odpowiedni odcień?

Zdecydowanie się na szare meble to jedno, ale następnie należy wybrać odpowiedni odcień tego koloru, który znajdzie się w kuchni. Dobrym wyznacznikiem może być nasłonecznienie pomieszczenia. Im więcej światła wpada do kuchni, tym ciemniejsze meble można zastosować. Jasno oświetlona kuchnia będzie wyglądać wspaniale nawet z ciemnymi, grafitowymi frontami szafek. Jeśli jednak kuchnia opanowana jest przez chłodne, ciemne odcienie szarości i na co dzień brakuje jej światła, wnętrze może wydawać się ponure i optycznie mniejsze.

W kuchniach o niskim nasłonecznieniu warto postawić na jasne odcienie szarości, często określane jako szarość księżycowa. Ten kolor zbliżony jest do srebrnego, ale wydaje się delikatniejszy. Stosunkowo uniwersalnym odcieniem jest szarość stalowa, która doskonale komponuje się z wnętrzami urządzonymi w stylu industrialnym, do których krzesło welurowe szare będzie fantastycznie pasować. Szare meble kuchenne mają wiele wariantów, dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto porównać próbki w miejscu, gdzie będą stały, o różnych porach dnia i przy odmiennym oświetleniu. Czasem bowiem na końcowy efekt może wpłynąć zmiana barwy światła w żarówce.

Jak dobrze dobrać blat do kuchni w odcieniach szarości?

Wybierając blat do szarej kuchni, należy rozważyć kolorystykę oraz materiał, z którego zostanie wykonany. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór blatu drewnianego, ponieważ większość rodzajów drewna doskonale współgra z szarością, a aranżacja kuchni nie będzie monotonna. W szczególności połączenie jasnego drewna, jak na przykład sosnowego, z ciemnoszarymi szafkami tworzy harmonijną kompozycję opartą na kontraście.

Innym podejściem jest dobranie ciemnoszarego blatu do jasnoszarej kuchni. W praktyce występuje tylko jeden kolor, ale zastosowanie skrajnych odcieni sprawia, że wnętrze jest bardziej zróżnicowane i interesujące.

Biały blat również może być atrakcyjnym wyborem, zwłaszcza w połączeniu z frontami szafek w kolorach zbliżonych do grafitu. W przypadku podłóg kamiennych (lub płytek imitujących kamień), doskonałym dopełnieniem będzie kamienny blat. Unikalne wzory na białym kamieniu sprawią, że kuchnia będzie nie tylko estetycznie wyjątkowa, ale również funkcjonalna. To rozwiązanie jest często wykorzystywane we wnętrzach utrzymanych w stylu glamour.

Szara kuchnia z elementami drewna – połączenie ponadczasowe

Główną wadą szarych kuchni jest monochromatyczność. Prostym sposobem na dodanie uroku i koloru jest połączenie szarości z drewnem. Lakierowany blat czy detale drewniane w meblach kuchennych dodają życia i wyrazistości. Ważne są nie tylko błyszczące powierzchnie, ale też unikatowe usłojenie drewna, które wzbogaca całość. Szara kuchnia z drewnem to sprawdzona kombinacja. Nie musisz się jednak ograniczać tylko do blatu – równie interesujące mogą być drewniany stół czy stołki do szarej wyspy kuchennej.

Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie drewna na ścianach między stojącymi i wiszącymi szafkami. Może to być ten sam odcień drewna jak w przypadku blatu. Szczególnie efektownie prezentuje się matowa szara kuchnia z drewnem.

Inspiracje dla kuchni szaro-białej

Jeśli planujesz urządzić nowoczesną kuchnię, warto rozważyć połączenie szarości z bielą. Taka kompozycja sprawia wrażenie spójnej, lekkiej i estetycznej. Ponadto, można ją stworzyć za niewielkie pieniądze. Przykładem może być funkcjonalna kuchnia KNOXHULT dostępna w sklepach IKEA. Można tu stworzyć kompozycję dwukolorową lub bardziej zróżnicowaną kuchnię biało-szaro-drewnianą.

Szaro-biała kuchnia to dobre rozwiązanie dla słabo oświetlonych pomieszczeń. Jasnoszare fronty nie sprawią wrażenia zmniejszenia kuchni. W kuchni KNOXHULT meble z szarymi i białymi matowymi frontami występują w połączeniu z laminowanymi blatami imitującymi dąb – to doskonały wybór do szaro-białej kuchni z elementami drewna.

Tradycyjna szara kuchnia – jak ją zaaranżować?

Mimo że szara kuchnia kojarzy się głównie z nowoczesnymi aranżacjami, można też stworzyć klasyczną wersję. W tym przypadku warto wybrać umiarkowany odcień szarości w połączeniu z drewnianym blatem. Takie rozwiązanie znajdziesz w modelu KNOXHULT, a także w modułowych wersjach ENHET i METOD. Do stylu klasycznego dobrze pasują szare fronty z subtelną ramą oraz dyskretnymi uchwytami dopasowanymi do blatu.

Szara kuchnia z czarnym blatem – efektowne, choć nieco ryzykowne zestawienie – czy takie połączenie jest możliwe?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy ponownie zwrócić uwagę na odcienie szarości. Łączenie ciemnego grafitu z czarnym blatem może być udane tylko w wybranych aranżacjach, gdzie także czarne są sprzęty AGD. Inną opcją mogą być odwrócone proporcje, czyli czarne szafki kuchenne i stalowy blat. W obu przypadkach efekt będzie jednak zauważalny tylko przy odpowiednim oświetleniu. Przyda się dużo światła słonecznego w ciągu dnia oraz efektowna aranżacja lampek LED wieczorową porą.

Bardziej wszechstronnym rozwiązaniem jest wybranie jasnoszarych frontów i czarnego blatu. W ten sposób powstała szaro-czarna kuchnia będzie oparta na kontraście. Alternatywnie, można rozważyć ciemnoszare fronty szafek stojących oraz jaśniejszy odcień dla szafek wiszących, oddzielonych czarnym blatem. Warto zauważyć, że połączenia szarości i czerni prezentują się znacznie lepiej i nowocześniej w matowej wersji niż błyszczącej.